ALT

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz
 Bu makaleyi yazdırın
 Bu sayfa yararlı oldu mu?
Diğer Adları: Serum Glutamik-Piruvik Transaminaz; SGPT
Resmi adı: Alanin Aminotransferaz
İlişkili testler: AST; ALP; Bilirubin; Karaciğer Paneli

Bir Bakışta

Niçin Testi Yaptıracaksınız?

Karaciğer hasarını taramak için istenir.

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?

Doktorunuz sizde karaciğer bozukluğuna ait belirtiler olduğunu düşündüğünde isteyebilir.

Gerekli Numune Nedir?

Kolunuzdaki bir venden kan numunesi alınır.

Test için Hazırlık Gerekir mi?

Hayır

Test Numunesi

Ne test edilmektedir?

ALT çoğunlukla karaciğerde ve daha az miktarlarda da böbrekler, kalp ve kaslarda bulunan bir enzimdir. Normal şartlarda kandaki ALT düzeyleri düşüktür. Karaciğer hasar gördüğünde karaciğer hasarının daha bariz semptomları olan sarılık (göz ve derinin sararması) genellikle ortaya çıkmadan önce ALT kan dolaşımına salınır

Karaciğer karın bölgesinin sağ üst tarafında yerleşik yaşamsal bir organdır. Vücudun birçok önemli işlevini etkiler. Karaciğer vücudun besleyici maddeleri işlemesine yardımcı olur, yağları sindirebilmek için safra ve kan pıhtılaşma faktörleri gibi birçok önemli proteini ürettiği gibi toksik potansiyeli olan toksik maddeleri vücudun kullanabildiği veya atabildiği zararsız maddelere parçalar.

Birçok hastalık karaciğer hücrelerine zarar verebilerek ALT düzeylerinin yükselmesine yol açmaktadır. Test en çok hepatite, karaciğere toksik ilaçlar ve başka maddelere bağlı hasarın tespitinde yarar sağlamaktadır. Ancak ALT tamamen karaciğere spesifik olmadığı gibi vücudun diğer kısımlarını da etkileyen dürümlarda ALT düzeylerinin hafif -orta derecede arttığı görülebilmektedir.

Test için numune nasıl toplanır?

Koldaki bir venden kan alınır

Test

Sık Sorulan Sorular

Bir Laboratuvar Uzmanına Sorun

* doldurulması gerekli alanı gösterirLütfen kim olduğunuzu belirtin:   
  
  
  
  
  
  Bir yanıt almanız için geçerli bir e-posta adresi vermelisiniz.| |

Makalenin Kaynakları

« İlgili Sayfalara Geri dönün

NOT: Bu makale, burada söz edilen kaynaklarla birlikte Lab Tests Online Editörler İnceleme Kurulunun toplu deneyiminden yararlanan araştırmaya dayanmaktadır. Bu makale belli aralıklarla Editörler Kurulu tarafından gözden geçirilmekte ve inceleme sonuçlarına göre güncelleştirilebilmektedir. Alıntı yapılan her yeni kaynak listeye eklenecek ve kullanılan orijinal kaynaklardan ayırt edilecektir.

Tietz Textbook of Clinical Chemistry and Molecular Diagnostics. Burtis CA, Ashwood ER and Bruns DE, eds. 4th ed. St. Louis, Missouri: Elsevier Saunders; 2006, Pp 604-606.

Kasper DL, Braunwald E, Fauci AS, Hauser SL, Longo DL, Jameson JL eds, (2005) Harrison's Principles of Internal Medicine, 16th Edition, McGraw Hill, Pp 1811-1815.

Pagana K, Pagana T. Mosby's Manual of Diagnostic and Laboratory Tests. 3rd Edition, St. Louis: Mosby Elsevier; 2006, Pp 40-42.

Clarke, W. and Dufour, D. R., Editors (2006). Contemporary Practice in Clinical Chemistry, AACC Press, Washington, DC, Pp 270-271.

Carey, W (January 1, 2009) Approach to the Patient with Liver Disease: A Guide to Commonly Used Liver Tests, Cleveland Clinic. Available online at http://www.clevelandclinicmeded.com/medicalpubs/diseasemanagement/hepatology/guide-to-common-liver-tests/ through http://www.clevelandclinicmeded.com. Accessed February 2010.

Henry's Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods. 21st ed. McPherson RA and Pincus MR, eds. Philadelphia: 2007, Pp 268-269.

(2000) Dufour, DR et al. National Academy of Clinical Biochemistry Standards of Laboratory Practice: Laboratory Guidelines for Screening, Diagnosis and Monitoring of Hepatic Injury http://www.aacc.org/SiteCollectionDocuments/NACB/LMPG/hepatic/hepatic_combined.pdf#page=3 through http://www.aacc.org. Accessed February 2010.

(March 15, 2005) Giboney, P. Mildly Elevated Liver Transaminases in the Asymptomatic Patient. Am Fam Physician 2005; 71:1105–10. Available online at http://www.aafp.org/afp/2005/0315/p1105.html through http://www.aafp.org. Accessed February 2010.

(Feb 22, 2009) MedlinePlus Medical Encyclopedia: ALT. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003473.htm. Accessed February 2010.

Önceki gözden geçirmede kullanılan kaynaklar

Pagana K, Pagana T. Mosby's Manual of Diagnostic and Laboratory Tests. St. Louis: Mosby; 1998.