Bilirubin

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz
 Bu makaleyi yazdırın
 Bu sayfa yararlı oldu mu?
Diğer Adları: Total bilirubin; Neonatal bilirubin; Direkt bilirubin; Konjuge bilirubin; Indirekt bilirubin; Ankonjuge bilirubin
Resmi adı: Bilirubin

Bir Bakışta

Niçin Testi Yaptıracaksınız?

Karaciğer bozukluklarını taramak ve izlemek için kullanılır.

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?

Hastada karaciğer hasarı, karaciğer hastalığı, safra yolu tıkanıklığı, hemolitik anemi veya karaciğerle ilişkili metabolik sorunlara ait belirti ve bulguların olduğu düşünülüyorsa bu test istenir.

Gerekli Numune Nedir?

Erişkinlerde bir kol damarından kan alınır. Yenidoğanlarda topukdan kan numunesi alınır.

Test için Hazırlık Gerekir mi?

Hayır

Test Numunesi

Ne test edilmektedir?

Bilirubin, safrada bulunan turuncu-sarı bir pigmenttir. Dolaşımdaki kan hücreleri normalde 120 gün sonra parçalanmaktadır. Bu sırada kırmızı kan hücrelerinin (RBC-eritrosit) organlara oksijen taşıyan, kırmızı pigmenti olan hemoglobin serbest bilirubine parçalanır. Normal, sağlıklı bir erişkinde günde yaklaşık 250-350 mg bilirubin üretilmektedir. Bu miktarın % 85’i hasarlı veya yaşlı olup parçalanan kırmızı kan hücrelerinden, geri kalan miktar kemik iliği veya karaciğerden üretilmektedir.

Serbest bilirubin karaciğere taşınır ve burada şekerlere bağlanarak suda çözünen Konjüge (bağlı) bilirubine dönüşür. Bu konjüge bilirubin karaciğerden safraya  geçer ve ince bağırsaktaki bakteriler tarafından parçalanarak sonunda dışkıyla atılır. Bilirubinin parçalanma ürünleri dışkıya karakteristik kahverengi renk  vermektedir. Kanda bilirubin düzeyleri yükselirse sarılık daha fazla belirginleşmektedir. Normal olarak kandaki bilirubinin hemen hemen tümü serbest bilirubindir.

Test için numune nasıl toplanır?

Yenidoğanlarda kan sıklıkla topuktan alınır. Bebeğin topuk derisi küçük keskin bir aletle delinir ve küçük bir tüp içine birkaç damla kan toplanır. Erişkinin kanı tipik olarak koldan alınır.

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?

Test için hazırlık yapmak gerekmemektedir.

Test

Sık Sorulan Sorular

Bir Laboratuvar Uzmanına Sorun

* doldurulması gerekli alanı gösterirLütfen kim olduğunuzu belirtin:   
  
  
  
  
  
  Bir yanıt almanız için geçerli bir e-posta adresi vermelisiniz.| |

Makalenin Kaynakları

« İlgili Sayfalara Geri dönün

NOT: Bu makale, burada söz edilen kaynaklarla birlikte Lab Tests Online Editörler İnceleme Kurulunun toplu deneyiminden yararlanan araştırmaya dayanmaktadır. Bu makale belli aralıklarla Editörler Kurulu tarafından gözden geçirilmekte ve inceleme sonuçlarına göre güncelleştirilebilmektedir. Alıntı yapılan her yeni kaynak listeye eklenecek ve kullanılan orijinal kaynaklardan ayırt edilecektir.

The Cleveland Clinic. Jaundice (online information). Available online through http://www.clevelandclinic.org. Accessed March 2008.

KidsHealth, Nemours Foundation. Jaundice in Healthy Newborns (online information). Available online through http://kidshealth.org. Accessed March 2008.

Pagana K, Pagana T. Mosby's Manual of Diagnostic and Laboratory Tests. 3rd Edition, St. Louis: Mosby Elsevier; 2006 Pp. 131-135.

(January 22, 2007) MedlinePlus. Bilirubin (online information). Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003479.htm. Accessed April 2008.

Wu, A. (2006). Tietz Clinical Guide to Laboratory Tests, Fourth Edition. Saunders Elsevier, St. Louis, Missouri.

Pagana K, Pagana T. Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference. 5th Edition, St. Louis: Mosby, Inc.; 2001.

WebMD. Bilirubin. Available online through http://www.webmd.com. Accessed December 2005.