CEA

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz
 Bu makaleyi yazdırın
 Bu sayfa yararlı oldu mu?
Resmi adı: Karsinoembriyonik Antijen
İlişkili testler: Tümör belirteçleri

Bir Bakışta

Niçin Testi Yaptıracaksınız?

Genel toplum taraması olarak önerilmemekle birlikte, vücutta kanserin olup olmadığını belirlemeye, tedaviye yanıtı ve nüksler dahil kanser tedavisinin takibi ve kanserin evrelendirilmesine yardımcı olmak için kullanılır.

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?

Doktorunuz belirtilerinizin kanser olasılığını akla getirdiğinde, kanser tedavisine başlamadan önce, tedavi sırasında ve sonrasında aralıklarla bu test yapılır

Gerekli Numune Nedir?

Bir kol damarınızdan alınan kan numunesi kullanılır.

Test Numunesi

Ne test edilmektedir?

Karsinoembriyonik antijen (CEA), fetus dokularında bulunan bir proteindir. Bebek doğana kadar kanda saptanabilir düzeylerdedir. Erişkinlerde normalde kanda CEA çok düşük düzeylerdedir. CEA konsantrasyonları yükseldiğinde kanser varlığını gösterebilir. Ancak iyi huylu hastalıklarda da CEA yükselebilir.

Test için numune nasıl toplanır?

Bir kol damarınızdan alınan kan numunesi kullanılır.

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?

Test için hazırlık yapmak gerekmemektedir.

Test

Sık Sorulan Sorular

Bir Laboratuvar Uzmanına Sorun

* doldurulması gerekli alanı gösterirLütfen kim olduğunuzu belirtin:   
  
  
  
  
  
  Bir yanıt almanız için geçerli bir e-posta adresi vermelisiniz.| |

Makalenin Kaynakları

« İlgili Sayfalara Geri dönün

NOT: Bu makale, burada söz edilen kaynaklarla birlikte Lab Tests Online Editörler İnceleme Kurulunun toplu deneyiminden yararlanan araştırmaya dayanmaktadır. Bu makale belli aralıklarla Editörler Kurulu tarafından gözden geçirilmekte ve inceleme sonuçlarına göre güncelleştirilebilmektedir. Alıntı yapılan her yeni kaynak listeye eklenecek ve kullanılan orijinal kaynaklardan ayırt edilecektir.

En son gözden geçirmede kullanılan kaynaklar

Clarke, W. and Dufour, D. R., Editors (2006). Contemporary Practice in Clinical Chemistry, AACC Press, Washington, DC. Pp 244-245.

Pagana K, Pagana T. Mosby's Manual of Diagnostic and Laboratory Tests. 3rd Edition, St. Louis: Mosby Elsevier; 2006 pp 161-162.

MedlinePlus Medical Encyclopedia: CEA. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003574.htm. Accessed February 2009.