Klor

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz
 Bu makaleyi yazdırın
 Bu sayfa yararlı oldu mu?
Diğer Adları:  Cl
Resmi adı: Klor

Bir Bakışta

Niçin Testi Yaptıracaksınız?

Vücudunuzun, elektrolit veya asit-baz dengesinde bir sorun olup olmadığını belirlemek ve tedaviyi takip için test yapılır.  

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?

Standart bir elektrolit paneli veya metabolik panelin bir bölümü olarak veya doktorunuz elektrolit dengesizliği olduğunu düşündüğünde bu test istenir.  

Gerekli Numune Nedir?

Bir kol damarınızdan alınan kan numunesi, veya rastgele zamanda alınan idrar numunesi veya  24 saatlik idrar örneği kullanılır.  

Test Numunesi

Ne test edilmektedir?

Klor, vücut içindeki sıvı miktarının düzenlenmesine yardımcı olmak ve asit-baz dengesini düzenlemek, potasyum, sodyum ve bikarbonat (bazen total karbon dioksit [CO2] olarak ölçülen) gibi elektrolitlerle birlikte işlev gören, negatif yüklü bir moleküldür. Klor her vücut sıvısında bulunmasına rağmen  yüksek düzeylerine kanda ve vücut hücreleri dışındaki sıvıda rastlanmaktadır. Çoğu kez klor düzeyleri sodyum düzeylerini yansıtmakta, aynı nedenlerden dolayı ve sodyumla doğrudan ilişki içinde artmakta veya azalmaktadır.  Asit-baz dengesizliğinde kan klor düzeyleri, klor bir tampon işlevi gördüğünden sodyum düzeylerinden bağımsız olarak değişebilmektedir. Klor gerektiğinde hücrelere girip çıkarak hücresel düzeyde elektriksel yüksüzlüğün (nötralite) sürdürülmesine yardımcı olmaktadır.

Klor besinler ve sodyum ve klorden ibaret olan sofra tuzuyla alınmaktadır. Klorün çoğu mide-bağırsak  yolundan emilmekte ve fazlası idrarla atılmaktadır. Normal kan düzeyleri değişmezken öğünlerden sonra ( yemek yedikten sonra mide kandaki klorü kullanarak asit oluşturduğundan dolayı) hafifçe düşmektedir

.

Test için numune nasıl toplanır?

Bir kol damarından iğneyle kan numunesi alınır. Rastgele zamanda alınan idrar numunesi veya 24-saatlik idrar örneğinde klor ölçülebilmektedir.

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?

Test için hazırlık yapılması gerekmemektedir.

Test

Sık Sorulan Sorular

Bir Laboratuvar Uzmanına Sorun

* doldurulması gerekli alanı gösterirLütfen kim olduğunuzu belirtin:   
  
  
  
  
  
  Bir yanıt almanız için geçerli bir e-posta adresi vermelisiniz.| |

Makalenin Kaynakları

« İlgili Sayfalara Geri dönün

NOT: Bu makale, burada söz edilen kaynaklarla birlikte Lab Tests Online Editörler İnceleme Kurulunun toplu deneyiminden yararlanan araştırmaya dayanmaktadır. Bu makale belli aralıklarla Editörler Kurulu tarafından gözden geçirilmekte ve inceleme sonuçlarına göre güncelleştirilebilmektedir. Alıntı yapılan her yeni kaynak listeye eklenecek ve kullanılan orijinal kaynaklardan ayırt edilecektir.

En son gözden geçirmede kullanılan kaynaklar

Hurd, R. (Updated April 26, 2007). MedlinePlus Medical Encyclopedia: Serum Chloride. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003485.htm. Accessed July 2008.

Mushnick, R. (Updated October 22, 2007.) MedlinePlus Medical Encyclopedia: Chloride—urine. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003601.htm. Accessed July 2008.

Clarke, W and Dufour D R, Editors (2006). Contemporary Practice in Clinical Chemistry. AACC Press, Washington, DC. Pp 321-322, 326.

Pagana K, Pagana T. Mosby's Manual of Diagnostic and Laboratory Tests. 3rd Edition, St. Louis: Mosby Elsevier; 2006. Pp 165-167.

MedlinePlus Medical Encyclopedia: Chloride in diet. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/002417.htm. Accessed July 2009.

Daha önceki gözden geçirmede kullanılan kaynaklar

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition].

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (2001). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 5th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO.

(1995-2004). Minerals and Electrolytes. The Merck Manual of Medical Information – Second Home Edition [On-line information]. Available online at http://www.merck.com/mmhe/sec12/ch155/ch155a.html?qt=electrolytes&alt=sh through http://www.merck.com.

Ben-Joseph, E., Reviewed (2004 July). Dehydration. Familydoctor.org Information for Parents [On-line information]. Available online at http://www.kidshealth.org/PageManager.jsp?dn=familydoctor&lic=44&article_set=21646 through http://www.kidshealth.org.

A.D.A.M. editorial, Updated (2003 October 15). Electrolytes. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/002350.htm.