Formül Lökosit

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz
 Bu makaleyi yazdırın
 Bu sayfa yararlı oldu mu?
Diğer Adları: Lökosit formül sayımı; Periferik formül; Beyaz kan hücresi morfolojisi; WBC formülü
Resmi adı: Beyaz Kan Hücresi Formül Sayımı

Bir Bakışta

Niçin Testi Yaptıracaksınız?

Bağışıklık sisteminizi olumsuz etkileyen bir rahatsızlığa, örneğin enfeksiyon veya viral duruma veya lösemiler gibi beyaz kan hücrelerinizi etkileyen hastalıklara tanı koymak için kullanılır

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?

Çeşitli nedenlerle istenebilen tam kan sayımının bir bileşeni olarak  bu test yapılır.

Gerekli Numune Nedir?

Kolunuzun bir damarından,  parmaktan (çocuklar ve erişkinler) veya topuktan (bebekler) delinerek alınan kan numunesi kullanılır.

Test için Hazırlık Gerekir mi?

Test için hazırlık yapılması gerekmemektedir.

Test Numunesi

Ne test edilmektedir?

Farklı fonksiyonlara sahip beş lökosit tipi mevcuttur: Nötrofiller, lenfositler, monositler, eozinofililer bazofiller. Formül lökosit bu hücrelerin bir diğerine göre normal yüzdede olup olmadığını, bir hücre tipi sayısında artış veya azalmayı veya olgunlaşmamış hücrelerin mevcut olup olmadığı gösterir. Bu bilgiler bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen spesifik hastalık tiplerine tanı koymada yararlı olmaktadır. Beyaz kan hücreleri kemik iliğinizde yapılır. Vücudunuzu enfeksiyona karşı korur ve bağışıklık sisteminize yardımcı olur. Enfeksiyon geliştiğinde beyaz kan hücreleri enfeksiyona neden olan mikroplara saldırır ve onları yok eder.

Test için numune nasıl toplanır?

Bir kol damarından alınan, el parmağı (çocuklar ve erişkinler) veya topuk (bebekler) delinerek alınan kan numunesi kullanılır

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?

Test için hazırlık yapılması gerekmemektedir.

Test

Sık Sorulan Sorular

Bir Laboratuvar Uzmanına Sorun

* doldurulması gerekli alanı gösterirLütfen kim olduğunuzu belirtin:   
  
  
  
  
  
  Bir yanıt almanız için geçerli bir e-posta adresi vermelisiniz.| |

Makalenin Kaynakları

« İlgili Sayfalara Geri dönün

NOT: Bu makale, burada söz edilen kaynaklarla birlikte Lab Tests Online Editörler İnceleme Kurulunun toplu deneyiminden yararlanan araştırmaya dayanmaktadır. Bu makale belli aralıklarla Editörler Kurulu tarafından gözden geçirilmekte ve inceleme sonuçlarına göre güncelleştirilebilmektedir. Alıntı yapılan her yeni kaynak listeye eklenecek ve kullanılan orijinal kaynaklardan ayırt edilecektir.

S1
Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition].

S2
Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (2001). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 5th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO.

S3
Susan J. Leclair, PhD, CLS(NCA). Professor of Medical Laboratory Science, Department of Medical Laboratory Science, University of Massachusetts, Dartmouth, MA.

S4
Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (© 2007). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 8th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 1003-1008.