HDL kolesterol

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz
 Bu makaleyi yazdırın
 Bu sayfa yararlı oldu mu?
Diğer Adları: HDL; HDL-C
Resmi adı: Yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol

Bir Bakışta

Niçin Testi Yaptıracaksınız?

 Kalp hastalığıgeliştirme riskini değerlendirmek için bu test yapılır.

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?

Düzenli sağlık muayenesinin bir bölümü olarak erişkinlerde en az 5 yılda bir kolesterol testiveya lipid profili  testi yapılır

Gerekli Numune Nedir?

Bir kol damarından veya el parmağı delinerek alınan kan numunesi kullanılır

Test için Hazırlık Gerekir mi?

Bu test tam lipid profilinin bir bileşeni olarak gerçekleştirilecekse 9-12 saat aç kalınması gerekir, yalnızca su içilmesine izin verilir.

Test Numunesi

Ne test edilmektedir?

Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL kolesterol, HDL-C) kanda kolesterolü taşıyan lipoprotein sınıflarından biridir. HDL-C, birincil olarak az miktarda kolesterol içeren bir proteindir. Dokulardan fazla kolesterolü uzaklaştırıp atılması için karaciğere taşıdığından yararlı olduğu düşünülür. Bu nedenle HDL kolesterole sıklıkla iyi kolesterol denmektedir. HDL kolesterol testi kandaki HDL-C miktarını ölçmektedir.  

Yüksek kolesterol düzeylerinin atardamarların sertleşmesi (ateroskleroz) ve kalp hastalığıylailişkili olduğu gösterilmiştir. Kanda kolesterol düzeyleri yükseldiğinde (HDL tarafından ortamdan yeterli miktarda uzaklaştırılamamıştır) kan damarlarının duvarlarında birikebilir. Plaklar denilen bu birikintiler üst üste yığılarak damar duvarlarının daha çok sertleşmesine ve sonunda kan damarlarını daraltarak kan akışının yavaşlamasına yol açabilmektedir.

Yüksek kan HDL-C düzeyleri kanınızdaki fazla kolesterolü ortamdan uzaklaştırarak plak geliştirme riskinizi azaltabilmektedir.

.

Test için numune nasıl toplanır?

HDL-C testinde kan numunesi kullanılmaktadır. Çoğu kez kan numunesi bir toplardamardan alınır. Bazen parmak derisini delerek bir damla kan kullanılıp HDL-C ölçümü yapılmaktadır. Portatif test cihazlarında HDL-C ölçümü için tipik olarak parmak delinerek alınan kan numunesi kullanılır.

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?

Bu test genellikle  tam lipid profilininbir bileşeni olarak gerçekleştirildiğiden 9-12 saat aç kalınması gerekir, yalnızca su içilmesine izin verilir

Test

Sık Sorulan Sorular

Bir Laboratuvar Uzmanına Sorun

* doldurulması gerekli alanı gösterirLütfen kim olduğunuzu belirtin:   
  
  
  
  
  
  Bir yanıt almanız için geçerli bir e-posta adresi vermelisiniz.| |

Makalenin Kaynakları

« İlgili Sayfalara Geri dönün

NOT: Bu makale, burada söz edilen kaynaklarla birlikte Lab Tests Online Editörler İnceleme Kurulunun toplu deneyiminden yararlanan araştırmaya dayanmaktadır. Bu makale belli aralıklarla Editörler Kurulu tarafından gözden geçirilmekte ve inceleme sonuçlarına göre güncelleştirilebilmektedir. Alıntı yapılan her yeni kaynak listeye eklenecek ve kullanılan orijinal kaynaklardan ayırt edilecektir.

En son gözden geçirmede kullanılan kaynaklar

National Heart, Lung, Blood Institute. National Cholesterol Education Program Guidelines, Cholesterol, ATP III. Pp 31-34. PDF available for download at http://www.nhlbi.nih.gov/guidelines/cholesterol/atp3full.pdf through http://www.nhlbi.nih.gov. Accessed July 2008.

Pagana K, Pagana T. Mosby's Manual of Diagnostic and Laboratory Tests. 3rd Edition, St. Louis: Mosby Elsevier; 2006. pp 351-355.

MayoClinic.com. Cholesterol Levels, What numbers should you aim for? (June 21, 2008). Available online at http://www.mayoclinic.com/health/cholesterol-levels/CL00001 through http://www.mayoclinic.com. Accessed July 2008.

American Heart Association. What Your Cholesterol Level Means. (April 7, 2008). Available online at http://216.185.112.5/presenter.jhtml?identifier=183#HDL through http://216.185.112.5. Accessed July 2008.

Clarke, W. and Dufour, D. R., Editors (2006). Contemporary Practice in Clinical Chemistry, AACC Press, Washington, DC. Pp252-253.

Daha önceki gözden geçirmede kullanılan kaynaklar

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition].

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (2001). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 5th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO.

American Heart Association. "What are healthy levels of cholesterol?" Article available online at http://216.185.112.5/presenter.jhtml?identifier=183