Demir Testleri

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz
 Bu makaleyi yazdırın
 Bu sayfa yararlı oldu mu?
Diğer Adları: Fe testleri; Demir İndeksleri
Resmi adı: Demir Testleri

Bir Bakışta

Niçin Testi Yaptıracaksınız?

Vücudunuzun o anki demir depolarını değerlendirmek için bu test yapılır

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?

Doktorunuz vücudunuzda çok az veya çok fazla demir olabildiğinden kuşkulandığında bu test yapılır.

Gerekli Numune Nedir?

Bir kol damarınızdan alınan kan numunesi kullanılır.

Test için Hazırlık Gerekir mi?

Doktorunuz bu testten önce 12 saat aç kalmanızı isteyebilir. Bu takdirde yalnızca su içilmesine izin verilir.

Test Numunesi

Ne test edilmektedir?

Demir temel bir besleyici maddedir. Normal kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olması için küçük miktarlarda ihtiyaç vardır. Demir, hemoglobinin kritik önemde bir bileşenidir. Hemoglobin kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve akciğerlerde oksijeni bağlayan protein olup kan vücudun diğer kısımlarına yolculuk yaptıkça oksijeni serbestleştirir. Düşük demir düzeyleri  anemiye (kansızlığa), mikrositik ve hipokromik kırmızı kan hücrelerine yol açabilmektedir. Fazla miktarlarda demir vücut için toksik olabildiği gibi zamanla çok fazla demir emilimi organlar ve dokular içinde demir bileşiklerinin birikmesiyle sonuçlanabilmektedir. Sonuçta karaciğer, kalp ve pankreasa zarar verilebilmektedir.

Normalde demir besinlerden emilir ve karaciğer tarafından üretilen bir protein olan transferrin vücut içinde demiri taşır. Taşınan demirin yaklaşık % 70'i kırmızı kan hücreleri içindeki hemoglobinle bütünleşir. Geri kalanın çoğu dokular içinde ferritin veya  hemosiderin olarak depolanır. Küçük miktarları miyoglobin ve bazı enzimler gibi diğer proteinlerin yapımı için kullanılır.

Demir testleri kandaki birkaç maddeyi ölçerek vücut içindeki demir miktarını tayin eder. Bu testler sıklıkla aynı zamanda istenir ve sonuçlar birlikte ele alınarak demir eksikliği veya fazlalığının belirlenmesi ve/veya izlenmesine yardımcı olurlar.

Yetersiz alım, emilim,  gebelik  veya  akut veya kronik  kan kaybında olduğu gibi artan gereksinmeler sırasında demir eksikliği görülebilir. Aşırı demir yüklemesi akut veya kronik olabilir. Özellikle çocuklarda demir tabletlerinin alımıyla demir zehirlenmesi oluşabilmektedir. Kronik yüklenme aşırı alıma, kalıtsal hemokromatoza, birden fazla kan nakline veya başka rahatsızlıklara bağlı olabilmektedir.

Test için numune nasıl toplanır?

Bir kol damarınızdan alınan kan numunesi kullanılır.

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?

Doktorunuz bazı demir testlerinden önce 12 saat aç kalmanızı isteyebilir. Yalnızca su içilmesine izin verilir.

Test

Sık Sorulan Sorular

Bir Laboratuvar Uzmanına Sorun

* doldurulması gerekli alanı gösterirLütfen kim olduğunuzu belirtin:   
  
  
  
  
  
  Bir yanıt almanız için geçerli bir e-posta adresi vermelisiniz.| |

Makalenin Kaynakları

« İlgili Sayfalara Geri dönün

NOT: Bu makale, burada söz edilen kaynaklarla birlikte Lab Tests Online Editörler İnceleme Kurulunun toplu deneyiminden yararlanan araştırmaya dayanmaktadır. Bu makale belli aralıklarla Editörler Kurulu tarafından gözden geçirilmekte ve inceleme sonuçlarına göre güncelleştirilebilmektedir. Alıntı yapılan her yeni kaynak listeye eklenecek ve kullanılan orijinal kaynaklardan ayırt edilecektir.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2007). Mosby's Diagnostic and Laboratory Test Reference 8th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 574-577.

Clarke, W. and Dufour, D. R., Editors (© 2006). Contemporary Practice in Clinical Chemistry: AACC Press, Washington, DC. Pp 407-408.

Wu, A. (© 2006). Tietz Clinical Guide to Laboratory Tests, 4th Edition: Saunders Elsevier, St. Louis, MO. Pp 634-635.

(Modified 2009 March 13). About Iron. Iron Disorders Institute [On-line information]. Available online at http://www.irondisorders.org/Disorders/about.asp through http://www.irondisorders.org. Accessed June 2009.

(Updated 2007 August 24). Dietary Supplement Fact Sheet: Iron. NIH Office of Dietary Supplements [On-line information]. Available online at http://ods.od.nih.gov/factsheets/iron.asp through http://ods.od.nih.gov. Accessed June 2009.

Rathz, D. et. al. (Updated 2009 February 02). Toxicity, Iron. eMedicine [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/166933-overview through http://emedicine.medscape.com. Accessed June 2009.

Chen, Y. (Updated 2009 April 05). Iron Deficiency Anemia. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000584.htm. Accessed June 2009.

Henry's Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods. 21st ed. McPherson RA and Pincus MR, eds. Philadelphia: 2007, Pg 506-507.

(November 3, 2006) Iron Disorders Institute, Sideroblastic anemia. Available online at http://www.irondisorders.org/Disorders/Sideroblastic.asp through http://www.irondisorders.org. Accessed September 2009.