PT ve INR

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz
 Bu makaleyi yazdırın
 Bu sayfa yararlı oldu mu?
Diğer Adları: Protrombin Zamanı, Pro Time, Protime
Resmi adı: Protrombin Zamanı ve Uluslararası Düzeltme Oranı

Bir Bakışta

Niçin Testi Yaptıracaksınız?

Kanın pıhtılaşmasını önlemek amacıyla kan sulandırıcı tedavilerin (anti-koagülanlar) ne kadar etkili olduğunu kontrol etmek; bir kanama hastalığını belirlemek ve tanısını koymaya yardımcı olmak

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?

Bir anti-koagülan ilaç kullanıyorsanız ya da doktorunuz sizde bir kanama hastalığı olduğundan şüphe ettiği zaman bu testi ister.

Gerekli Numune Nedir?

Kolunuzdaki venden alınan kan örneğinden; bazende parmak ucundan kan alınır

Test için Hazırlık Gerekir mi?

Hayır gerekli değildir ancak antikoagülan tedavi alanlarda günlük dozu almadan önce örnek alınmalıdır.

Test Numunesi

Ne test edilmektedir?

Protrombin zamanı (PT) testi bir kan örneğinde bir pıhtının ne kadar sürede oluştuğunu ölçer. Vücutta pıhtılaşma süreci koagülasyon ya da “pıhtılaşma” faktörlerinin bir pıhtı oluşturmak suretiyle sırayla aktive olduğu koagülasyon dizisi adı verilen bir dizi kimyasal reaksiyonu içerir. Protrombin karaciğer tarafından oluşturulan koagulasyon faktörlerinden birisidir. Dizilimdeki en son basamaklardan birisi protrombin’in (faktör II) trombine dönüştürülmesidir. PT testinde faktör I (fibrinojen), II (Protrombin), V, VII ve X gibi dış kaynaklı ve ortak koagülasyon dizisi yollarını içeren koagülasyon faktörlerinin entegre fonksiyonu araştırılır. Vücudun makul bir süre içinde pıhtı oluşturma kabiliyetini incelenir ve bu faktörlerden birisi eksik olduğu takdirde, PT uzayacaktır.

PT testi genellikle saniyelerle ölçülür, sağlıklı kişilerdeki değerlerle karşılaştırma yapılır. Çünkü PT testini yapmak üzere kullanılan reaktifler her laboratuvarda farklıdır ve aynı laboratuvarda zaman içinde değişiklik gösterebilir, bu bakımdan normal değerler farklı olacaktır. Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünyadaki sonuçları standardize etmek amacıyla, Dünya Sağlık Örgütü’nde (WHO) görevli bir komite, kan sulandırıcı ilaç olan warfarin (kumadin) alan kişilerde PT testi ile Uluslararası Düzeltme Oranı (INR)’nın kullanılmasını geliştirmiş ve tavsiye etmiştir. INR, PT reaktiflerindeki değişiklikleri ayarlayan bir hesaplama şeklidir ve farklı laboratuvarlardan elde edilen sonuçların karşılaştırılmasını sağlar. Birçok laboratuvarda günümüzde hem PT, hem de INR değerleri rapor edilmektedir. Ancak, INR kan sulandırıcı tedavi almayan hastalarda PT değerlendirilmesi amacıyla kullanılmamalıdır.

Test için numune nasıl toplanır?

Kolunuzdaki bir damardan enjektör yardımıyla bir kan örneği elde edilir veya bazen parmak ucundan alınır.

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?

Test hazırlığına gerek yok. Eğer antikoagulan tedavi alıyorsa günlük doz alınmadan önce örnek alınmalıdır.

Test

Sık Sorulan Sorular

Bir Laboratuvar Uzmanına Sorun

* doldurulması gerekli alanı gösterirLütfen kim olduğunuzu belirtin:   
  
  
  
  
  
  Bir yanıt almanız için geçerli bir e-posta adresi vermelisiniz.| |

Makalenin Kaynakları

« İlgili Sayfalara Geri dönün

NOT: Bu makale, burada söz edilen kaynaklarla birlikte Lab Tests Online Editörler İnceleme Kurulunun toplu deneyiminden yararlanan araştırmaya dayanmaktadır. Bu makale belli aralıklarla Editörler Kurulu tarafından gözden geçirilmekte ve inceleme sonuçlarına göre güncelleştirilebilmektedir. Alıntı yapılan her yeni kaynak listeye eklenecek ve kullanılan orijinal kaynaklardan ayırt edilecektir.

En son gözden geçirmede kullanılan kaynaklar

Henry’s Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods. 21st ed. McPherson R, Pincus M, eds. Philadelphia, PA: Saunders Elsevier: 2007, pp 733-737.

Pagana K, Pagana T. Mosby's Manual of Diagnostic and Laboratory Tests. 3rd Edition, St. Louis: Mosby Elsevier; 2006, pp 441-443.

Levin, M. (Updated March 9, 2007) Prothrombin Time (PT). MedlinePlus Encyclopedia. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003652.htm. Accessed August 2008.

(Updated May 29, 2007) Prothrombin Time. Massachusetts General Hospital, Pathology Service. Available online at http://www.massgeneral.org/pathology/coagbook/co004400.htm through http://www.massgeneral.org. Accessed August 2008.

(June 2008) Ansell J, et al. Pharmacology and management of the vitamin K antagonists: American College of Chest Physicians Evidence-Based Clinical Practice Guidelines (8th Edition). Chest. 2008 Jun;133(6 Suppl):160S-198S. Available online at http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18574265?ordinalpos=4&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_RVDocSum through http://www.ncbi.nlm.nih.gov. Accessed August 2008.

Heart Rhythm Society. Patient Information, International Normalized Ratio. PDF available for download at http://www.heartrhythmfoundation.org/a-fib/INR_FINAL.pdf through http://www.heartrhythmfoundation.org. Accessed August 2008.

University of Alabama at Birmingham Coagulation Service. Bleeding Guidelines. Available online at http://coag.path.uab.edu/bleeding.htm. Accessed August 2008.

Daha önceki gözden geçirmede kullanılan kaynaklar

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition].

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (2001). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 5th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO.

(2001). International Normalized Ratio (INR). University Pathology Consortium [On-line handbook]. Available online at http://www.medicine.uiowa.edu/path_handbook/upcmd/01025/inr.html through http://www.medicine.uiowa.edu.

(2000-2004) INR. Northwest Cardiovascular Associates, S.C. [On-line information]. Available online at http://www.nwcardio.com through http://www.nwcardio.com.

Brose, M. (2003 June 1). Prothrombin time (PT). MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003652.htm

Brooke Huffman, G. (2001 April 15). Management of Patients Taking Warfarin. American Family Physician, Tips from other Journals [On-line journal]. Available online at http://www.aafp.org/afp/20010415/tips/5.html through http://www.aafp.org.

Walling, A. (2003 February 15). Optimal Anticoagulation: Determining the Safest INR. American Family Physician, Tips from other Journals [On-line journal]. Available online at http://www.aafp.org/afp/20030215/tips/22.html through http://www.aafp.org.

Miller, K (2003 September 15). Warfarin Management with Mild Elevation of INR. American Family Physician, Tips from other Journals [On-line journal]. Available online at http://www.aafp.org/afp/20030915/tips/6.html through http://www.aafp.org.

Sadovsky, R. (2002 February 15). Factors Affecting the Delay in Return of Therapeutic INR Level. American Family Physician, Tips from other Journals [On-line journal]. Available online at http://www.aafp.org/afp/20020215/tips/12.html through http://www.aafp.org.

Horton, J. and Bushwick, B. (1999 February 1). Warfarin Therapy: Evolving Strategies in Anticoagulation. American Family Physician, Clinical Pharmacology [On-line journal]. Available online at http://www.aafp.org/afp/990201ap/635.html through http://www.aafp.org.