Sodyum

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz
 Bu makaleyi yazdırın
 Bu sayfa yararlı oldu mu?
Diğer Adları: Na
Resmi adı: Sodyum

Bir Bakışta

Niçin Testi Yaptıracaksınız?

Sodyum konsantrasyonunuzun normal limitler dahilinde olup olmadığını belirlemek; elektrolit dengesi ve böbrek fonksiyonunun değerlendirilmesine, kronik veya akut hipernatremi veya hiponatreminin takibine yardımcı olmak için bu test istenir.

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?

Vücudunuz susuz kaldıysa (dehidratasyon) veya ödem varsa; yüksek veya düşük kan basıncı gibi belli bazı kronik rahatsızlıkları izlemek için bu testten geçilir.

Gerekli Numune Nedir?

Bir kol damarınızdan iğneyle alınan kan veya bazı olgularda idrar numunesi kullanılır..

Test için Hazırlık Gerekir mi?

Test için hazırlık yapılması gerekmemektedir.

Test Numunesi

Ne test edilmektedir?

Bu test kandaki sodyum düzeyini ölçmektedir. Sodyum sinir ve kas fonksiyonları da dahil olmak üzere normal bedensel süreçler için yaşamsal önemde bir mineraldir.  Ancak çok fazla sodyum yüksek kan basıncı olasılığını artırmaktadır. Sodyum, hücrelerinizin normal fonksiyon görmesi ve vücut içindeki sıvı miktarının düzenlenmesine yardımcı olmak için potasyum, klor ve bikarbonat (veya total CO2) benzeri elektrolitlerle birlikte fonksiyon gören pozitif elektrik yüklü bir moleküldür. Terlediğiniz zaman kaybettiğiniz elektrolitleri yerine koymanız gerekir. Sodyum tüm vücut sıvılarında bulunmakta, en yüksek konsantrasyonlarına ise kanda ve hücredışı sıvılarda rastlanmaktadır. Bu hücredışı sodyum ve yine tüm vücut sıvısı böbrekler tarafından düzenlenmektedir.

Sodyumu diyetimizle, sofra tuzuyla (sodyum klorür veya NaCl), bir miktarını da yiyeceklerimizin çoğundan temin ederiz. İnsanların çoğu yeterli miktarlarda tuz tüketmektedir. Vücut gerekli miktarını kullandıktan sonra böbrekler geri kalanını idrarla atarak sodyum konsantrasyonunu çok dar bir aralıkta tutar. Vücut bu işlevi gerçekleştirmek için:

  •  İdrarla sodyum atılımını artırabilen (natriüretik peptidler) veya azaltabilen (aldosteron) hormonları üretir.
  •  Su kayıplarını engelleyen bir hormon (antidiüretik hormon, ADH) üretir.
  •  Susuzluk hissini kontrol eder (kan sodyumunda % 1’lik artış bile sizin susamanız ve su içerek sodyum düzeyinizin normale dönmesine yol   açacaktır). 

Bu kontrol sistemlerinin birinde oluşan bazı sorunlar genellikle anormal kan sodyum düzeylerine neden olur. Kandaki sodyum düzeyi değiştiğinde vücudunuzun su içeriği de değişecektir. Bu değişiklikler dehidratasyona veya özellikle bacaklarda ödeme neden olabilir.

Test için numune nasıl toplanır?

Bir kol damarınızdan iğneyle alınan kan numunesi kullanılır. Bazı olgularda idrar numunesi gerekli olabilir.

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?

Test için hazırlık yapılması gerekmemektedir.

Test

Sık Sorulan Sorular

Bir Laboratuvar Uzmanına Sorun

* doldurulması gerekli alanı gösterirLütfen kim olduğunuzu belirtin:   
  
  
  
  
  
  Bir yanıt almanız için geçerli bir e-posta adresi vermelisiniz.| |

Makalenin Kaynakları

« İlgili Sayfalara Geri dönün

NOT: Bu makale, burada söz edilen kaynaklarla birlikte Lab Tests Online Editörler İnceleme Kurulunun toplu deneyiminden yararlanan araştırmaya dayanmaktadır. Bu makale belli aralıklarla Editörler Kurulu tarafından gözden geçirilmekte ve inceleme sonuçlarına göre güncelleştirilebilmektedir. Alıntı yapılan her yeni kaynak listeye eklenecek ve kullanılan orijinal kaynaklardan ayırt edilecektir.

Tietz. Fundamentals of Clinical Chemistry, 2001; Fifth edition. Elsevier Health Sciences.

Boh, LE. Pharmacy Practice Manual, 2001; Second edition. Lippincott Williams & Wilkins.

NewsTarget. Pass on the Salt: News Release. Friday, August 18, 2006. Available online at http://www.mayoclinic.org. Accessed January 2008.

Jacobs & DeMott. Laboratory Test Handbook, 2001; 5th edition. Lexi-Comp, Inc.

Tietz Textbook of Clinical Chemistry and Molecular Diagnostics. Burtis CA, Ashwood ER, Bruns DE, eds. St. Louis: Elsevier Saunders; 2006.

Clarke, W. and Dufour, D. R., Editors (2006). Contemporary Practice in Clinical Chemistry, AACC Press, Washington, DC.

Food and Nutrition Board. Institute of Medicine of the National Academies, Dietary Reference Intake Tables, Water and Electrolytes. PDF available for download at http://www.iom.edu.

Wu, A. (2006). Tietz Clinical Guide to Laboratory Tests, Fourth Edition. Saunders Elsevier, St. Louis, Missouri.

Pagana K, Pagana T. Mosby's Manual of Diagnostic and Laboratory Tests. 3rd Edition, St. Louis: Mosby Elsevier; 2006.

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition].

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (2001). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 5th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO.

(1995-2004). Minerals and Electrolytes [19 paragraphs]. The Merck Manual of Medical Information – Second Home Edition [On-line information]. Available online at http://www.merck.com.

Ben-Joseph, E., Reviewed (2004 July). Dehydration [21 paragraphs]. Familydoctor.org Information for Parents [On-line information]. Available online at http://www.kidshealth.org.

A.D.A.M. editorial, Updated (2003 October 15). Electrolytes [3 paragraphs]. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/002350.htm