TSH

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz
 Bu makaleyi yazdırın
 Bu sayfa yararlı oldu mu?
Diğer Adları: Tirotropin
Resmi adı: Tiroid stimulan hormon
İlişkili testler: T4, T3, Tiroid antikorları

Bir Bakışta

Niçin Testi Yaptıracaksınız?

Test, tiroid hastalıklarının taranması, tanının konması ve hipotiroidizm ve hipertiroidizm tedavisinin izlenmesi için istenir.

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?

Tarama amaçlı: Erişkinlerde tiroid hastalıkları açısından rutin olarak tarama yapılması konusunda bir görüş birliği bulunmamaktadır, ancak yenidoğanlarda tarama yaygın olarak önerilmektedir.
Tedaviyi izlem amaçlı: Doktor tarafından yönlendirilir.
Diğer: Bir hastada hipo/hipertiroidi semptomları varsa veya tiroid bezi büyümüşse test yapılır.

Gerekli Numune Nedir?

Kolunuzdaki bir damardan veya yeni doğanda topuktan iğne ucuyla delinerek alınan kan örneği

Test için Hazırlık Gerekir mi?

Hayır, gerekmez. Ancak bazı ilaçlar TSH testini etkileyebildiğinden kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuzu ve laboratuvarınızı bilgilendiriniz.

Test Numunesi

Ne test edilmektedir?

Test tiroid hastalığının belirteci olan TSH’ın (tiroid uyarıcı hormon) kandaki miktarını ölçer. TSH beynin altında ve sinüs boşluklarının arkasında küçük bir organ olan hipofiz bezi tarafından yapılır. TSH tiroid hormonlarının (tiroksin(T4), triiodotironin (T3)) feedback mekanizmasıyla kandaki düzeyini ayarlayan bir hormondur. Tiroid hormonları vücudumuzdaki enerji kullanım hızını belirleyen faktörlerden biridir. Tiroid hormonlarının kandaki düzeyi düştüğünde , hipotalamustan (beyinde bir organ) tirotropin salınımını sağlayan hormon (TRH) salınır. Bu hipofiz bezinden TSH salınımını uyarır. Daha sonra TSH tiroid bezinden T4 ve T3’ün salınımını uyarır. Tiroid bezi boyunda, nefes borusunun hemen önünde yer alan kelebek biçiminde bir bezdir. Bu üç organ normal çalıştığı müddetçe, kanda tiroid hormonlarının düzeyi normal sınırlarda bulunur.

Eğer hipofiz disfonksiyonu varsa bu TSH miktarının artmasına veya azalmasına yol açabilir.TSH konsantrasyonları artarsa troid uygunsuz miktarda T4 ve T3 üretmeye başlar ve bu da taşikardi,kilo kaybı,sinirlilik,elde titreme,uykuya dalmada zorluk gibi hipertiroidizm bulguları oluşur.Eğer tiroid hormonları azalırsa(hipotiroidizm )oluşur ve hastada kilo alımı ,kuru cilt,konstipasyon,soğuk intoleransı gibi semptomlar oluşur.Ek olarak hipertiroidizm veya hipotiroidizm hipotalamus problemlerinde de görülebilir (yetersiz veya aşırı TRH ).Troid hormon seviyeleri TSH miktarından bağımsız olarak da tiroid hastalıklarına bağlı olarak değişebilir.

Test için numune nasıl toplanır?

Koldaki venöz damardan alınan veya Toplardamardan alınan kan örneğinden çalışılır. Yeni doğanlarda bebeğin topuğu iğne ucuyla delinerek kan örneği alınır.

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?

Test hazırlığına gerek yoktur.Kullanılan ilaçlar TSH testi ile etkileşime girebileceğinden doktorunuza kullandığınız ilaçları bildiriniz.

Test

Sık Sorulan Sorular

Bir Laboratuvar Uzmanına Sorun

* doldurulması gerekli alanı gösterirLütfen kim olduğunuzu belirtin:   
  
  
  
  
  
  Bir yanıt almanız için geçerli bir e-posta adresi vermelisiniz.| |

Makalenin Kaynakları

« İlgili Sayfalara Geri dönün

NOT: Bu makale, burada söz edilen kaynaklarla birlikte Lab Tests Online Editörler İnceleme Kurulunun toplu deneyiminden yararlanan araştırmaya dayanmaktadır. Bu makale belli aralıklarla Editörler Kurulu tarafından gözden geçirilmekte ve inceleme sonuçlarına göre güncelleştirilebilmektedir. Alıntı yapılan her yeni kaynak listeye eklenecek ve kullanılan orijinal kaynaklardan ayırt edilecektir.

S1
Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition].

S2
Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (2001). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 5th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO.

S3
U.S. Preventive Services Task Force (2004 May 15). Screening for Thyroid Disease: Recommendation Statement [22 paragraphs]. American Family Physician [On-line journal]. Available FTP: http://www.aafp.org/afp/20040515/us.html

S4
MedlinePlus Medical Encyclopedia. TSH. (Updated 10/24/07). [On-line information]. Available FTP: http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003684.htm

S5
(© 2005). Thyroid Stimulating Hormone (TSH) [12 paragraphs]. ARUP's Guide to Clinical Laboratory Testing [On-line information]. Available FTP: http://www.aruplab.com/guides/clt/tests/clt_239b.jsp#1149154

S6
Wu, A. (2006). Tietz Clinical Guide to Laboratory Tests, Fourth Edition. Saunders Elsevier, St. Louis, Missouri. Pp. 1038-1041.

S7
Ladenson,PW et al, for the American Thyroid Association. American Thyroid Association guidelines for detection of thyroid dysfunction. 12 Jun 2000. Arch Intern Med 60:1573-1575. Available as PDF.

S8
American Association of Clinical Endocrinologists. Women’s endocrine health. Available FTP: http://www.powerofprevention.com/w_endocrine.php