İdrar Analizi

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz
 Bu makaleyi yazdırın
 Bu sayfa yararlı oldu mu?
Diğer Adları: İdrar testi; İdrar analizi; TİT,İdrar tahlili
Resmi adı: İdrar Analizi

Bir Bakışta

Niçin Testi Yaptıracaksınız?

Böbrek hastalıklarını,idrar yolu enfeksiyonlarını ve metabolik hastalıkları tarama amacı ile kullanılır.

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?

Normal rutin muayenede, veya karın ağrısı, yan ağrısı, sık idrara çıkma, ağrılı idrar yapma, idrardan kan gelmesi gibi idrar yolu enfeksiyonlarını düşündüren durumlarda, gebelik kontrollerinde, hastaneye kabulde  veya cerrahi işlemlerden önce yapılır.

Gerekli Numune Nedir?

50-100 ml idrar; sabah ilk idrar en değerlisidir.

Test için Hazırlık Gerekir mi?

Hayır

Test Numunesi

Ne test edilmektedir?

İdrar analizi bir grup kimyasal ve mikroskobik incelemeden oluşur. İdrardaki normal veya anormal metabolizma ürünlerini, bakterileri veya hücresel elemanları saptar. İdrar, omurganın her iki yanında kaburgaların altında bulunan böbreklerden üretilir. Böbrekler kandaki metabolik ara ürünlerinleri ve atıkları filtre eder. Vücuttaki su miktarını düzenler ve vücudun yeniden kullanabileceği protein ve elektrolitlerin korunmasına yardımcı olur. Gerekli olmayan maddeler böbreklerden atılır mesaneye gelir üretradan geçip vücut dışına atılır. İdrar genellikle sarı renklidir ve açık duru renklidir ancak rengi miktarı konsantrasyonu ve içeriği çeşitli bileşenlere göre değişebilir.

Birçok hastalık erken dönemde idrarda anormal madde ölçümleriyle teşhis edilir. Anormallikler idrarda glukoz, protein, bilirubin, eritrosit,  lökosit, kristaller ve bakteri gibi bileşenlerin anlamlı derecede artışı ile olur. Bunlar oluşur çünkü:

  1. Kanda artmış miktarda madde vardır ve vücut bunları idrarla boşaltıp azaltmak istemektedir
  2. Böbrek hastalıklarında böbreğin filtreleme gücü azalır veya,
  3. Enfeksiyon gibi durumlarda bakteri olur

Tam bir idrar analizi üç farklı test aşamasından oluşur:

  1. fiziksel inceleme :İdrar rengini, konsantrasyonunu ve berraklığını ölçer
  2. kiyasal inceleme :hastalıklar ve sağlıkla ile ilgili bilgi veren 9 maddenin kimyasal olarak ölçümüdür.
  3. Mikroskobik inceleme : İdrardaki hücre tiplerini, "cast"leri,kristalleri ve diğer bileşenleri (bakteri,mukus) tanımlayıp sayar.

Genellikle bir idrar analizi fiziksel ve kimyasal incelemeden ibarettir. Bu iki inceleme birkaç dakikada laboratuarda veya doktorun ofisinde yapılır. Mikrosakopik inceleme eğer fiziksel ve kimyasal incelemede anormal bir durum saptanırsa veya doktor özel olarak isterse yapılır.

Test için numune nasıl toplanır?

İdrar analizi için idrar her zaman toplanabilir. Sabah ilk idrar en değerli idrardır çünkü daha konsantredir ve anormal sonuçları yakalama şansı daha çoktur. İdrarı bakteri ve hücrelerle kontamine etme riskinden dolayı idrar tolamadan önce genital organın temizlenmesi önemlidir. Kadınlarda menstruel kan ve vajinal sekresyonlar idrarı kontamine edebilir.Kadınlar vajinanın labialarını önden arkaya doğru temizlemeli; erkekler penis ucunu temizlemelidir. İdrar çıkarmaya başlayınca önce bir miktar tuvalete işeyip sonra bir veya iki ons idrar, idrar kabına yapılmalı sonrada geri kalan kısmı tekrar tuvalete yapılmalıdır. Buna orta akım idrarı denir.

Bir idrar analizi ancak toplanan orta akım idrarı doktora veya laboratuvara kısa bir süre içerisinde ulaştırılırsa yardımcı olur. Eğer idrar transportu bir saatten daha uzun sürecekse idrar soğukta saklanmalı veya içine koruyucu madde konulmalıdır.

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?

Hayır gerek yoktur ancak temiz bir idrar toplanabilmesi için verilen önerilere uyulmalıdır.

Test

Sık Sorulan Sorular

Bir Laboratuvar Uzmanına Sorun

* doldurulması gerekli alanı gösterirLütfen kim olduğunuzu belirtin:   
  
  
  
  
  
  Bir yanıt almanız için geçerli bir e-posta adresi vermelisiniz.| |

Makalenin Kaynakları

« İlgili Sayfalara Geri dönün

NOT: Bu makale, burada söz edilen kaynaklarla birlikte Lab Tests Online Editörler İnceleme Kurulunun toplu deneyiminden yararlanan araştırmaya dayanmaktadır. Bu makale belli aralıklarla Editörler Kurulu tarafından gözden geçirilmekte ve inceleme sonuçlarına göre güncelleştirilebilmektedir. Alıntı yapılan her yeni kaynak listeye eklenecek ve kullanılan orijinal kaynaklardan ayırt edilecektir.

Sources Used in Current Review

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (© 2007). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 8th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp. 968-980.

Clarke, W. and Dufour, D. R., Editors (2006). Contemporary Practice in Clinical Chemistry, AACC Press, Washington, DC. Pp. 339-350.

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition]. Pp. 2038-2042.

(2007 August). Your Urinary System and How It Works. National Kidney and Urologic Diseases Information Clearinghouse [On-line information]. Available online at http://kidney.niddk.nih.gov/kudiseases/pubs/yoururinary/ through http://kidney.niddk.nih.gov. Accessed on 12/16/08.

Vorvick, L. (2008 May 5). Urinalysis. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003579.htm. Accessed on 12/16/08.

(2005 November, Revised). Approach to the Renal Patient. Merck Manual for Healthcare Professionals [On-line information]. Available online at http://www.merck.com/mmpe/sec17/ch226/ch226b.html#sec17-ch226-ch226b-21 through http://www.merck.com. Accessed on 12/16/08.

Tietz Textbook of Clinical Chemistry and Molecular Diagnostics. Burtis CA, Ashwood ER and Bruns DE, eds. 4th ed. St. Louis, Missouri: Elsevier Saunders; 2006, Pp. 808-812.

Henry’s Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods. 21st ed. McPherson RA and Pincus MR, eds. Philadelphia: 2007, Pp. 409-419.

Sources Used in Previous Reviews

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition].

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (2001). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 5th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO.

Nancy A. Brunzel, MS, CLS (NCA). Department of Laboratory Medicine and Pathology, University of Minnesota, Minneapolis, MN.