İdrar metanefrinleri

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz
 Bu makaleyi yazdırın
 Bu sayfa yararlı oldu mu?
Diğer Adları: Metanefrin ve normetanefrin
Resmi adı: İdrar metanefrini,Total ve fraksiyone

Bir Bakışta

Niçin Testi Yaptıracaksınız?

Feokromasitoma veya diğer nöroendokrin tümörlerin tanısı veya ekarte edilebilmesi için yardımcı olur.

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?

Devamlı veya epizodik hipertansiyon, aşırı başağrısı, taşikardi(çarpıntı) ve terleme gibi artmış katekolamin miktarını düşündüren durumlarda bu test yapılır.

Gerekli Numune Nedir?

Test için Hazırlık Gerekir mi?

Kahve, çay, çikolata, muz, portakal ve diğer turunçgiller toplama işleminden birkaç gün öncesinden itibaren alınmamalıdır. Kullanılan ilaçlarda test sonucunu etkileyebileceği için doktorunuzla kullandığınız ilaçlarla ilgili konuşun. Testin sonucunu etkileyen herşey mümkün olduğunca toplamadan önce ve toplama sırasında bırakılmalıdır. Fiziksel ve emosyonel stres ve ağır egzersizler katekolamin salınımını etkileyebileceği için toplama öncesi ve toplama sırasında en aza indirilmelidir.

Test Numunesi

Ne test edilmektedir?

Test 24 saatlik bir süreçte atılan metanefrin miktarını ölçer. Metanefrinler, epinefrin katekolaminlerinin ve norepinefrinin inaktif metabolitleridir. Katekolaminler adrenal glandların medullasından, üretilen bir grup benzer hormondur. Adrenal bezler böbreğin üstünde yerleşmiş küçük üçgen şekilli organlardır. Primer katekolaminler dopamin, epinefrin ve norepinefrindir. Bu hormonlar kan dolaşımında bulunup fiziksel veya emosyonel stres durumlarında salınırlar. Bunlar beyinde sinirsel impulsların iletimine yardımcı olurlar, enerji için glukoz ve yağ asiti salınımını artırırlar, akciğerdeki bronşiol denen küçük hava yollarını ve gözbebeklerini genişletirler. Norepinefrin ayrıca kan damarlarını kasıp kan basıncını artırır ve epinefrin kalp hızını ve metabolizmayı artırır. Etkilerini tamamladıktan sonra katekolaminler inaktif bileşenlerine metabolize olurlar. Dopamin homovalinik asite (HVA) dönüşür, norepinefrin normetanefrine ve vanilmandelikasite (VMA) yıkılır. Her iki hormon ve metabolitleri idrar ile atılır.

İdrar metanefrin testi hem metanefrin hem de normetanefrinin miktarını ölçer. Normalde idrarda miktarı hafif dalgalanmalar gösteren bu metabolitlerin miktarı herhangi bir stresle karşılaşıldıktan hemen sonra idrarda belirgin miktarda artar. Ancak feokromasitomalar ve diğer nöroendokrin tümörlerde yüksek miktarda katekolamin üretilir ve bu kanda ve idrarda hormon ve metabolitlerinin aşırı artışına sebeb olur. Feokromasitomada üretilen katekolaminler persitant hipertansiyona sebeb olur ve/veya aşırı hipertansiyon atakları oluşturur. Katekolamin sentezinin diğer semptomları baş ağrısı, kalp çarpıntısı, terleme, mide bulantısı, anksiyete, ekstremite ağrısıdır.

Feokromasitoma hastalarının yaklaşık %90'ında adrenal bezle sınırlıdır. Az bir kısmı malign olup çoğu benigndir büyümelerine rağmen orijinal lokalizasyonlarından yayılmazlar. Tedavi edilmeyen hastalarda semptomlar tümör büyüdükçe daha da kötüye gider, feokromasitomadan kaynaklanan hipertansiyon böbrek ve kalp gibi vücut organlarına zarar verir ve inme ve kalp krizi açısından artmış bir risk oluşturur.

Metanefrin testi feokromasitoma tanısına yardımcı olmak için kullanılır. Potansiyel tedavi edilebilir bir tümör olması nedeniyle tedavisi çok önemelidir. Birçok vakada tümör cerrahi olarak çıkartılır ve katekolamin miktarı anlamlı miktarda düşüp semptomlar ve komplikasyonlar kaybolur.

 

Test için numune nasıl toplanır?

24 saat boyunca toplanmış 24 saatlik idrar örneği. Bu süreçte idrarın soğukta saklanması önemlidir.

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?

Kahve, çay, çikolata, muz, portakal ve diğer turunçgiller toplama işleminden birkaç gün öncesinden itibaren alınmamalıdır . Kullanılan ilaçlarda test sonucunu etkileyebileceği için doktorunuzla kullandığınız ilaçlarla ilgili konuşun. Testin sonucunu etkileyen herşey mümkün olduğunca toplamadan önce ve toplama sırasında bırakılmalıdır. Fiziksel ve emosyonel stres, ve ağır egzersizler katekolamin sekresyonunu etkileyebileceği için toplama öncesi ve toplama sırasında minimize edilmelidir.

Test

Sık Sorulan Sorular

Bir Laboratuvar Uzmanına Sorun

* doldurulması gerekli alanı gösterirLütfen kim olduğunuzu belirtin:   
  
  
  
  
  
  Bir yanıt almanız için geçerli bir e-posta adresi vermelisiniz.| |

Makalenin Kaynakları

« İlgili Sayfalara Geri dönün

NOT: Bu makale, burada söz edilen kaynaklarla birlikte Lab Tests Online Editörler İnceleme Kurulunun toplu deneyiminden yararlanan araştırmaya dayanmaktadır. Bu makale belli aralıklarla Editörler Kurulu tarafından gözden geçirilmekte ve inceleme sonuçlarına göre güncelleştirilebilmektedir. Alıntı yapılan her yeni kaynak listeye eklenecek ve kullanılan orijinal kaynaklardan ayırt edilecektir.

En son gözden geçirmede kullanılan kaynaklar
Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (© 2007). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference. 8th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 987-990.

Clarke, W. and Dufour, D. R., Editors (2006). Contemporary Practice in Clinical Chemistry. AACC Press, Washington, DC. Pp 382-383.

Wu, A. (2006). Tietz Clinical Guide to Laboratory Tests, Fourth Edition. Saunders Elsevier, St. Louis, Missouri. Pp 724-731.

Pacak, K. et. al. (2007 March 21). Pheochromocytoma: Recommendations for Clinical Practice from the First International Symposium. Medscape from Nat Clin Pract Endocrinol Metab. 2007;3(2):92-102. [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/553428 through http://www.medscape.com. Accessed on 9/29/08.

Sweeney, A. et. al. (2007 September 11, Updated). Pheochromocytoma. EMedicine [On-line information]. Available online at http://www.emedicine.com/med/TOPIC1816.HTM through http://www.emedicine.com. Accessed on 9/29/08.

Vilar, L. (2008 June 17). Adrenal Incidentalomas: Diagnostic Evaluation and Long-Term Follow-up. Medscape from Endocr Pract. 2008;14(3):269-278 [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/574415 through http://www.medscape.com. Accessed on 9/29/08.

(2007 December). Pheochromocytoma. UrologyHealth.org [On-line information]. Available online at http://urologyhealth.org/adult/index.cfm?cat=02&topic=114 through http://urologyhealth.org. Accessed on 9/29/08.

Grossman, A. (2007 November Reviewed). Pheochromocytoma. Merck Manual for Professionals [On-line information]. Available online at http://www.merck.com/mmpe/print/sec12/ch153/ch153h.html through http://www.merck.com. Accessed on 9/29/08.

Daha önceki gözden geçirmede kullanılan kaynaklar
Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition].

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (2001). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 5th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO.

Sawka, A., et. al. (2003 February). A Comparison of Biochemical Tests for Pheochromocytoma: Measurement of Fractionated Plasma Metanephrines Compared with the Combination of 24-Hour Urinary Metanephrines and Catecholamines. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism Vol. 88, No. 2 553-558 [On-line journal]. Available online at http://jcem.endojournals.org/cgi/content/full/88/2/553 through http://jcem.endojournals.org.

Brose, M. Updated (2004 August 3, Updated). Pheochromocytoma. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000340.htm.

(© 2005). Metanephrines, Plasma. ARUP's Guide to Clinical Laboratory Testing [On-line information]. Available online at http://www.aruplab.com/guides/clt/tests/clt_a76b.jsp#2461156.

(© 2005). Metanephrines, Urine. ARUP's Guide to Clinical Laboratory Testing [On-line information]. Available online at http://www.aruplab.com/guides/clt/tests/clt_a77b.jsp#1141889.

(© 1995-2005). Pheochromocytoma. The Merck Manual of Diagnosis and Therapy, Section 2. Endocrine And Metabolic Disorders, Chapter 9. Adrenal Disorders [On-line information]. Available online at http://www.merck.com/mrkshared/mmanual/section2/chapter9/9d.jsp through http://www.merck.com.

Vogin, G. Reviewed (2002). Plasma Metanephrines Best to Diagnose Pheochromocytoma. Medscape Medical News [On-line news article]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/430266?src=search through http://www.medscape.com.

Schwartz, G. and Sheps, S. (2004 May 06). Hypertension. MedScape Today from ACP Medicine [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/474790?src=search through http://www.medscape.com.

(1998 May 27, Updated). Adrenal Medullary Hormones. Colorado State University, Hypertexts for Biological Sciences [On-line hypertextbook]. Available online at http://arbl.cvmbs.colostate.edu/hbooks/pathphys/endocrine/adrenal/medhormones.html through http://arbl.cvmbs.colostate.edu.