İdrar Proteini ve idrar Proteininin Kreatinine Oranı

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz
 Bu makaleyi yazdırın
 Bu sayfa yararlı oldu mu?
Diğer Adları: 24 saatlik idrar proteini; idrar total proteini; idrar protein ve kreatinin oranı; İPKO
Resmi adı: İdrar Proteini

Bir Bakışta

Niçin Testi Yaptıracaksınız?

İdrarda ki fazla proteini saptamak ve böbrek fonksiyonlarını izleyip böbrek hasarını hesaplamada kullanılır.

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?

Daha önceden idrarda protein pozitif saptanan kişilerin rutin muayenesinin bir parçasıdır, veya böbreği sıkça etkileyen bir hastalık varsa istenir.

Gerekli Numune Nedir?

Rastgele idrar veya 24 saatlik idrar; bazen gece ve gündüz örnek ayrı toplanır.

Test Numunesi

Ne test edilmektedir?

İdrar proteini testi idrarla atılan protein miktarını ölçer. İdrar proteini testinin bir çok çeşidi vardır. Normal idrar tahlininin bir parçası olarak stik yöntemi ile ölçülen yarı kantitatif yöntemde, random idrar kullanılır. 24 saatlik idrarda ise 24 saat boyunca atılan protein miktarı ölçülür. Rastgele idrardaki protein miktarı, protein ve kreatinin oranı olarakta raporlanabilir. Yetişkinlerde 24 saatlik idrar toplamak çok sıkıcı, çocuk ve bebeklerde ise zor olabilir, bu yüzden rastgele idrarda protein-kreatinin oranı testi, 24 saatlik testin yerini alabilir. Kreatinin kas metabolizmasının bir ara ürünüdür ve normalde sabit bir oranda oluşur. Rastgele idrarda protein ile aynı zamanda kreatinin ölçümü yapılıp çıkan protein/kreatinin oranının doğruluğu 24 saatlik idrarın protein miktarına yaklaşır.

Albümin karaciğerde üretilen bir proteindir ve kan protein miktarının %60 ını oluşturur. Geri kalanı immünoglobulinleri içeren globulinlerden oluşur. Proteinler genelde idrarda bulunmaz. Böbrekler (kaburgaların altında vücudun arka kısmında iki organ) kanı filtreler,atıkları uzaklaştırır ve onları idrarla vücut dışına atar. Eğer böbrek fonksiyonları normalse bu proteinler tutulur ve kana geri döner . Bununla beraber eğer böbrekler hasar görürse filtrelemede daha az etkili olur ve idrarda saptanabilir miktarda protein bulunmaya başlar. İlk önce küçük moleküllü albüminler saptanır. Eğer hasar devam ederse saptanan protein miktarı artar ve globülinlerde kaybedilmeye başlarlar.

Proteinüri, diyabet , hipertansiyon gibi hastalıklarda kronik hastalıklarda sıkça görülür, artan protein miktarı böbreğe hasar verir .Erken dönem böbrek hasarında hasta genelde asemptomatiktir. Eğer hasar ilerlerse veya protein kaybı artarsa hastada ödem (sıvı retansiyonu ve şişme), kısa nefes alış,mide bulantısı,ve halsizlik gibi semptomlar ortaya çıkar. Fazla protein yapımı ile giden multiple myelom gibi hastalıklar da proteinüriye sebeb olabilir. Diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıklarda idrarda albümin görülmesi (albüminüri) böbrek hasarının sensitif bir belirtecidir. Bundan dolayı doktor idrarda total protein yerine spesifik olarak albümin isteyebilir. (mikroalbümine bakınız)

Test için numune nasıl toplanır?

Temiz bir kaba rastgele bir idrar örneği doldurulur.  24 saatlik idrar için 24 saatlik tüm idrar toplanır.  Bu sürede idrarın soğutulması önemlidir. Toplayıcı kabın içinde koruyucu madde olmamalıdır

 

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?

Hayır. Test hazırlığına gerek yok.

Test

Sık Sorulan Sorular

Bir Laboratuvar Uzmanına Sorun

* doldurulması gerekli alanı gösterirLütfen kim olduğunuzu belirtin:   
  
  
  
  
  
  Bir yanıt almanız için geçerli bir e-posta adresi vermelisiniz.| |

Makalenin Kaynakları

« İlgili Sayfalara Geri dönün

NOT: Bu makale, burada söz edilen kaynaklarla birlikte Lab Tests Online Editörler İnceleme Kurulunun toplu deneyiminden yararlanan araştırmaya dayanmaktadır. Bu makale belli aralıklarla Editörler Kurulu tarafından gözden geçirilmekte ve inceleme sonuçlarına göre güncelleştirilebilmektedir. Alıntı yapılan her yeni kaynak listeye eklenecek ve kullanılan orijinal kaynaklardan ayırt edilecektir.

En son gözden geçirmede kullanılan kaynaklar

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (© 2007). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference. 8th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 971-978.

Clarke, W. and Dufour, D. R., Editors (2006). Contemporary Practice in Clinical Chemistry. AACC Press. Washington, DC. Pp 312-317.

Wu, A. (2006). Tietz Clinical Guide to Laboratory Tests. Fourth Edition. Saunders Elsevier. St. Louis, Missouri. Pp 916-919.

Mushnick, R. (2007 October 22, Updated). Protein – urine. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003580.htm. Accessed on 9/30/08.

Mushnick, R. (2007 October 22, Updated). 24-hour urine protein. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003622.htm. Accessed on 9/30/08.

Aggarwal, N. et. al. (2008 April 22). A Prospective Comparison of Random Urine Protein-Creatinine Ratio vs 24-hour Urine Protein in Women With Preeclampsia. Medscape J Med. 2008;10(4):98 [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/571729 through http://www.medscape.com. Accessed on 9/30/08.

(2005 November). Proteinuria: Approach to the Genitourinary Patient. Merck Manual for Healthcare Professionals [On-line information]. Available online at http://www.merck.com/mmpe/sec17/ch226/ch226j.html?qt=urine%20protein&alt=sh through http://www.merck.com. Accessed on 9/30/08.

Lerma, E. and McLaughlin, K. (2007 February 5, Updated). Proteinuria. EMedicine [On-line information]. Available online at http://www.emedicine.com/med/TOPIC94.HTM through http://www.emedicine.com. Accessed on 9/30/08.

Daha önceki gözden geçirmede kullanılan kaynaklar

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition].

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (2001). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 5th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO.

(2004 March 17, Updated) A.D.A.M. editorial, Agha, I., previously reviewed. Protein-urine. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003580.htm.

Brose, M, Updated (2003 May 8). Protein electrophoresis – urine. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003589.htm.

Carroll, M. and Temte, J. (2000 September 15). Proteinuria in Adults: A Diagnostic Approach. American Family Physician [On-line journal]. Available online at http://www.aafp.org/afp/20000915/1333.html through http://www.aafp.org.

Loghman-Adham, M. (1998 October 1). Evaluating Proteinuria in Children. American Family Physician [On-line journal]. Available online at http://www.aafp.org/afp/981001ap/loghman.html through http://www.aafp.org.

(2003 June) Proteinuria. Kidney and Urologic Diseases Information Clearinghouse, NIH Publication No. 03-4732 [On-line information]. Available online at http://kidney.niddk.nih.gov/kudiseases/pubs/proteinuria/ through http://kidney.niddk.nih.gov.