Vitamin D

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz
 Bu makaleyi yazdırın
 Bu sayfa yararlı oldu mu?
Diğer Adları: Vitamin D2; Vitamin D3; Kalsidiol; Kalsifidiol; Kalsitriol; 25-OH Vitamin D; 25-Hidroksi Vitamin D; 1,25-Dihidroksi Vitamin D
Resmi adı: 25-hidroksi-Vitamin D; 1,25-dihidroksi Vitamin D; 25-hidroksikolekalsiferol

Bir Bakışta

Niçin Testi Yaptıracaksınız?

Vitamin D eksikliğinizi belirlemek; Vitamin D tedavisi alıyorsanız Vitamin D takviye düzeylerinin uygunluğunu izlemek için bu test yapılır.

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?

Kalsiyum, fosfor ve/veya paratiroid hormon düzeyiniz yüksek ise; kemik hastalığı veya kemik zayıflığına ait bulgularınız var ise; doktorunuz vitamin D eksikliğinden şüphe etmiş ise; osteoporoz tedavisine başlanacak ise; D vitamini eksikliği tedavisi izlenecek ise ve Vitamin D eksikliği riski olan kişilerde (yaşlı kadınlarda ve malabsorbsiyonu olan kadınlarda) bu test istenir.

Gerekli Numune Nedir?

Kolunuzdaki bir damardan (venden) alınan kan numunesinde çalışılır.

Test için Hazırlık Gerekir mi?

Hayır

Test Numunesi

Ne test edilmektedir?

Vitamin D’nin kandan ölçülebilen iki formu var, 25 hidroksi Vitamin D ve 1,25 hidroksi Vitamin D. 25 hidroksi Vitamin D kanda en fazla bulunan formudur ve aktif hormon olan 1,25 hidroksi Vitamin D’nin aktif olmayan öncü molekülüdür. 25 hidroksi Vitamin D’nin yarı ömrünün uzun olması ve yüksek konsantrasyonda bulunmasından dolayı bireylerin Vitamin D durumunu izlemede en sık tayini yapılan testtir.

Vitamin D’nin vitamin D2( ergokalsiferol) ve vitamin D3 (kolekalsiferol) olmak üzere iki kaynağı vardır. Vitamin D’nin bu tiplerinin kimyasal yapıları biraz farklıdır ve alt simge ile ayrılır. Vitamin D2 formu yiyeceklerde ve birçok vitamin preparatlarında ve desteklerinde bukunur. hayvansal kaynaklı yiyecekler ve çoğu vitamin preparatlarında ve takviye edici ajanlarda bulunur. Vitamin D2 ve D3 eşdeğer etkilidir.

25 OH Vitamin D için yapılan bir çok testle vitamin D2 ve D3'ün formları ayrılamaz ve sadece total Vitamin D rapor edilir. Nasıl olursa olsun hiçbir test ile 25-hydroxi D2 ve D3 'ün düzeyleri rapor edilemez. D vitamini durumu total 25-hidroksi vitamin D'nin düzeyi ile gösteririlir.

 Vitamin D kaynakları ve formları

 D vitamini kaynakları ve formları

Vitamin D’nin kalsiyum, fosfor ve (daha az) magnezyumun emiliminin düzenlenmesinde başlıca rolü vardır. Vitamin D kemiklerin büyümesi ve sağlığı için çok önemli rol oynar; yokluğunda , kemikler yumşaktır ve yapısal bozukluklar olur . Normalde yaptıkları onarım faliyetlerini yapamazlar. Buda erişkinde osteomalazi ve çoçuklarda raşitizm hastalığına sebep olur. Vitamin D otoimmünitede, metabolik fonksiyonlarda ve kanserin önlenmesinde görevleri vardır.

Test için numune nasıl toplanır?

Koldaki venöz damardan enjektör ile kan örneği alınır

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?

Test hazırlığı gerekli değildir

Test

Sık Sorulan Sorular

Bir Laboratuvar Uzmanına Sorun

* doldurulması gerekli alanı gösterirLütfen kim olduğunuzu belirtin:   
  
  
  
  
  
  Bir yanıt almanız için geçerli bir e-posta adresi vermelisiniz.| |

Makalenin Kaynakları

« İlgili Sayfalara Geri dönün

NOT: Bu makale, burada söz edilen kaynaklarla birlikte Lab Tests Online Editörler İnceleme Kurulunun toplu deneyiminden yararlanan araştırmaya dayanmaktadır. Bu makale belli aralıklarla Editörler Kurulu tarafından gözden geçirilmekte ve inceleme sonuçlarına göre güncelleştirilebilmektedir. Alıntı yapılan her yeni kaynak listeye eklenecek ve kullanılan orijinal kaynaklardan ayırt edilecektir.

En son gözden geçirmede kullanılan kaynakla

Mayo Medical Laboratories. Vitamin D Testing. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/articles/vitamind/index.html through http://www.mayomedicallaboratories.com. Accessed February 2009.

National Osteoporosis Foundation. Prevention, Vitamin D. Available online at http://www.nof.org/prevention/vitaminD.htm through http://www.nof.org. Accessed February 2009.

Bikle D. Nonclassic Actions of Vitamin D. J Clin Endocrinol Metab 2009; 94: 26-34.

Mark S, Gray-Donald K, Delvin EE, O'Loughlin J, Paradis G, Levy E, Lambert M. Low vitamin D status in a representative sample of youth from Quebec, Canada. Clinical Chemistry 2008 Aug; 54(8): 1283-9.

Daha önceki gözden geçirmede kullanılan kaynaklar

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition].

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (2001). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 5th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO.

NIH (2001 August 07, Updated). Vitamin D. NIH Clinical Center, National Institutes of Health. Facts About Dietary Supplements [On-line information]. Available online at http://www.cc.nih.gov/ccc/supplements/vitd.html through http://www.cc.nih.gov.

Oltikar, A. (2001 February 09). Vitamin D. MEDLINEplus Health Information, Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/002405.htm.

Conlan, R. & Sherman, E., et. al (2001). UNRAVELING THE ENIGMA OF VITAMIN D. The National Academies, National Academy of Sciences Beyond Discovery, The path from research to human benefit [On-line Journal]. Available online at http://www.beyonddiscovery.org/content/view.article.asp?a=414 through http://www.beyonddiscovery.org.

Vitamin D Home Page. About Vitamin D. University of California, Riverside, Vitamin D Home Page [On-line information]. Available online at http://vitamind.ucr.edu/about.html through http://vitamind.ucr.edu.

DeLuca, H. (2001 January 18, Updated). Vitamin D. Linus Pauling Institute [On-line information]. Available online at http://www.orst.edu/dept/lpi/infocenter/vitamins/vitaminD/ through http://www.orst.edu.

Miller-Keane Medical Dictionary (2000). Vitamin. WebMDHealth, Dictionary [On-line information]. Available online at http://my.webmd.com/content/asset/miller_keane_35600 through http://my.webmd.com.

Merck. Vitamins and Minerals. The Merck Manual of Medical Information--Home Edition [On-line information]. Available online at http://www.merck.com/pubs/mmanual_home/sec12/135.htm through http://www.merck.com.

Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods. 21st ed. Henry JB, ed. New York: Saunders: 2006.

(November 2006) Quest Diagnostics. Vitamin D, 25-Hydroxy, Test Summary (online information). Available online at http://www.questdiagnostics.com/hcp/topics/endo/vitamin_d.html through http://www.questdiagnostics.com.

(November 2006) ARUP Laboratory. Vitamin D, 25-Hydroxy, Test Directory (online information). Available online at http://www.aruplab.com/guides/ug/tests/0070277.jsp through http://www.aruplab.com.

Saenger AK, et al. Quantification of Serum 25-Hydroxyvitamin D2 and D3 Using HPLC-Tandem Mass Spectrometry and Examination of Reference Intervals for Diagnosis of Vitamin D Deficiency. American Journal of Clinical Pathology 2006;125:914-920.

Utiger RD. The Need for More Vitamin D. New England Journal of Medicine 1998; 33:828-829.