Lökosit Sayısı

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz
 Bu makaleyi yazdırın
 Bu sayfa yararlı oldu mu?
Diğer Adları: WBC sayısı; Beyaz kan hücresi sayısı
Resmi adı: Beyaz kan hücresi sayısı
İlişkili testler: Tam Kan SayımıPeriferik yayma

Bir Bakışta

Niçin Testi Yaptıracaksınız?

Doktorunuz, lökositlerin (WBC) üretimini etkileyen bir hastalık veya enfeksiyon olduğunu düşünürse ve tedaviyi izlemek isterse bu teste başvurabilir.

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?

Tam kan sayımının bir parçası olarak birçok farklı nedenle istenebilir.

Gerekli Numune Nedir?

Yetişkinler için koldaki bir toplardamardan, çocuklar için parmak ucundan, yenidoğanda topuklardan kan örneği alınmalıdır.

Test için Hazırlık Gerekir mi?

Hayır. Gerekmez

Test Numunesi

Ne test edilmektedir?

Lökosit (WBC) sayısı, kan örneğindeki beyaz kan hücre sayısını gösterir. Anormal olarak düşük veya yüksek olması bir hastalığın varlığını gösterir. Lökositler kemik iliğinde üretilir ve vücudu enfeksiyona karşı korur, immün cevaba yardım ederler. Eğer bir enfeksiyon gelişmişse, lökositler enfeksiyona neden olan bakteri, mantar, veya virüse saldıracak ve onları yok edecektir.

Test için numune nasıl toplanır?

Erişkinde koldaki bir toplardamardan, erişkin ve çocukta başparmaktan ve yenidoğan da topuktan alınan kanda çalışılır.

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?

Test hazırlığına ihtiyaç yoktur.

Test

Sık Sorulan Sorular

Bir Laboratuvar Uzmanına Sorun

* doldurulması gerekli alanı gösterirLütfen kim olduğunuzu belirtin:   
  
  
  
  
  
  Bir yanıt almanız için geçerli bir e-posta adresi vermelisiniz.| |

Makalenin Kaynakları

« İlgili Sayfalara Geri dönün

NOT: Bu makale, burada söz edilen kaynaklarla birlikte Lab Tests Online Editörler İnceleme Kurulunun toplu deneyiminden yararlanan araştırmaya dayanmaktadır. Bu makale belli aralıklarla Editörler Kurulu tarafından gözden geçirilmekte ve inceleme sonuçlarına göre güncelleştirilebilmektedir. Alıntı yapılan her yeni kaynak listeye eklenecek ve kullanılan orijinal kaynaklardan ayırt edilecektir.

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition].

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (2001). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 5th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO.

Susan J. Leclair, PhD, CLS(NCA). Professor of Medical Laboratory Science, Department of Medical Laboratory Science, University of Massachusetts, Dartmouth, MA.

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (© 2007). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 8th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 1003-1008.